W naszym laboratorium priorytetem jest dokładność i bezpieczeństwo Pacjentów.
W naszym laboratorium priorytetem jest dokładność i bezpieczeństwo Pacjentów.
Na pobranie krwi do rutynowych badań analitycznych pacjent powinien zgłosić się :
Pacjenci ze skierowaniem mogą zgłosić się poza kolejką, najlepiej do godziny 8:00.
Na pobranie krwi do wykonania krzywej cukrowej należy zgłosić się :
Przygotowanie do badań :
Pobieranie moczu
Pierwszy mocz poranny, po uprzednim dokładnym umyciu i osuszeniu skóry w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, a następnie kolejną bez przerywania strumienia moczu, bezpośrednio do wcześniej przygotowanego naczynia (ok. 50 ml, nie mniej niż 10 ml).
Pobieranie moczu – dzieci i niemowlęta
Okolice narządów płciowych i odbytu dziecka należy obmyć wodą oraz mydłem, a następnie umieścić woreczek dociskając taśmę klejącą do krocza. Zawartość pojemnika należy sprawdzać co 10-15 min. Wypełniony moczem woreczek należy zakleić i zabezpieczyć przed uszkodzeniem (włożyć do zamykanego naczynia na mocz).
Mocz do badania pobrać bezpośrednio po spoczynku nocnym trwającym nie mniej niż 4 godziny.
Przygotować pojemnik jałowy (sterylny) na mocz nie dotykając wewnętrznych powierzchni pojemnika. Pojemniki można kupić w aptece.
Nie wolno przelewać moczu z pojemnika niejałowego do pojemnika jałowego !
Pobieranie moczu
Pierwszy mocz poranny, po uprzednim umyciu i osuszeniu skóry w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, a następnie kolejną bez przerywania strumienia moczu, bezpośrednio do wcześniej przygotowanego naczynia (ok. 50 ml, nie mniej niż 10 ml).
Pobieranie moczu – dzieci i niemowlęta
Okolice narządów płciowych i odbytu dziecka należy obmyć wodą i mydłem. Następnie umieścić woreczek wokół sromu lub penisa, dociskając taśmę klejącą do krocza. Zawartość pojemnika należy sprawdzać co 10-15 min. Wypełniony moczem woreczek należy zakleić i zabezpieczyć przed uszkodzeniem (włożyć do zamykanego naczynia na mocz).
Do badań parazytologicznych (pasożyty) kał powinien być pobrany w okresie objawowym, na początku choroby, przed rozpoczęciem leczenie lub w momencie nawrotów (biegunka, spadek masy ciała, objawy zatrucia, bóle brzucha).
W przypadku badania krwi utajonej w kale i badania ogólnego kału pacjent nie musi zachowywać szczególnej diety. U kobiet kał nie powinien być pobierany podczas, krótko przed lub po krwawieniu miesięcznym.
Próbka
Kał pobierać do pojemników, które można kupić w aptekach. Zawierają one szpatułkę do pobierania porcji kału (z różnych miejsc tej samej porcji uwzględniając obecność krwi, śluzu i ropy). Materiał w szczelnie zamkniętym pojemniku należy jak najszybciej oddać do laboratorium. Wielkość grudki kału – ok. 10 g (odpowiada wielkości orzecha włoskiego). Kał należy dostarczyć do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie od chwili oddania, w czasie dłuższym dopuszczalne jest przechowywanie w temperaturze lodówki.
Uwaga
Kał nie jest materiałem diagnostycznym do badania w kierunku owsików. W celu wykonania badania należy zgłosić się do laboratorium po odpowiednio przygotowane szkiełko.