Med-Profil

Laboratorium

O laboratorium

Dokładność i rzetelność wykonywanych badań to nasza zasada, gdyż komfort i bezpieczeństwo naszych Pacjentów są dla nas najważniejsze. Personel laboratorium pobierający krew to profesjonaliści – co sprawia, że badanie krwi nie musi być przykrą koniecznością.

Aby zagwarantować jak najdokładniejsze wyniki, ważne jest odpowiednie przygotowanie Pacjenta do badań

Badanie krwi

Na pobranie krwi do rutynowych badań analitycznych należy zgłosić się :

– na czczo (po minimum 12h od ostatniego posiłku)

– po wypoczynku nocnym (po przespanej nocy oraz nie po wzmożonym wysiłku fizycznym)

– przy zachowaniu normalnej diety (nie podczas głodzenia lub po obfitych posiłkach)

– przed rozpoczęciem leczenie lub po ewentualnym odstawieniu leków, które mogłyby wpływać na poziom mierzonego parametru (konsultacja z lekarzem)

– nie w czasie krwawienia miesięcznego

Krzywa cukrowa

Doustny test tolerancji glukozy. Pacjenci ze skierowaniem mogą zgłosić się poza kolejką, najlepiej do godziny 8:00. Na pobranie krwi do wykonania krzywej cukrowej należy zgłosić się :

– na czczo (po min. 12 godzinach od ostatniego posiłku)

– po 3 dniach przeciętnej diety

– po pobraniu krwi na czczo pacjent musi wypić 300ml wody z rozpuszczoną glukozą w czasie ok.5minut (glukozę w ilości 75g należy zakupić w aptece.

– pacjent pozostaje w pozycji siedzącej

– powstrzymuje się od wysiłku, palenia tytoniu i jedzenia

– pobieranie krwi następuje po 1 i po 2 godzinach.

Badanie moczu

Pobieranie moczu na badania ogólne.

Pojemnik – tylko plastikowe zamykane szczelnie naczynie – do nabycia w aptekach. Do pobierania moczu u noworodków i niemowląt stosuje się woreczki z hipoalergiczną taśmą klejącą  do nabycia w aptekach.

Przygotowanie do badań :

– rano po wypoczynku nocnym w pozycji leżącej, trwającym nie mniej niż 8 godzin, w tym przynajmniej 4 godzinnym gromadzeniu moczu w pęcherzu.

– minimum 24 godziny po stosunku.

– nie w czasie krwawienia miesięcznego oraz 1-2 dni przed i po krwawieniu.

– na czczo.

– przy zachowaniu normalnej diety.

– przed rozpoczęciem leczenia (antybiotykoterapii) lub po ewentualnym odstawieniu leków (konsultacja z lekarzem)

 

Pobieranie moczu

Pierwszy mocz poranny, po uprzednim dokładnym umyciu i osuszeniu skóry w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, a następnie kolejną bez przerywania strumienia moczu, bezpośrednio do wcześniej przygotowanego naczynia (ok. 50ml, nie mniej niż 10ml)Pobieranie moczu - dzieci i niemowlęta

Okolice narządów płciowych i odbytu dziecka należy obmyć wodą i mydłem, a następnie umieścić woreczek wokół sromu lub penisa, dociskając taśmę klejącą do krocza. Zawartość pojemnika należy sprawdzać co 10-15min. Wypełniony moczem woreczek należy zakleić i zabezpieczyć przed uszkodzeniem ( włożyć do zamykanego naczynia na mocz)

Mocz na posiew

Mocz do badania pobrać bezpośrednio po spoczynku nocnym trwającym nie mniej niż 4 godziny. Przygotować pojemnik jałowy (sterylny) na mocz nie dotykając wewnętrznych powierzchni pojemnika. Pojemniki można kupić w aptece.

Nie wolno przelewać moczu z pojemnika niejałowego do pojemnika jałowego !

Pobieranie moczu - dorośli

– umyć zewnętrzne narządy płciowe z okolicą ujścia cewki moczowej używając ciepłej wody (bez dodatku środków myjących i odkażających)

– oddać pierwszą porcję moczu do toalety

– drugą porcję, ok 100ml moczu oddać do pojemnika

 

Pobieranie moczu - dzieci i niemowlęta

– przygotować woreczek na mocz (w sprzedaży są dwa rodzaje  dla dziewczynki i dla chłopca).

– umyć ręce wodą i mydłem, umyć zewnętrzne narządy płciowe z okolicą ujścia cewki moczowej używając ciepłej wody (bez dodatku środków myjących i odkażających).

– rozerwać opakowanie i przygotować woreczek zgodnie z instrukcją.

– woreczek przykleić do ciała tak, aby jego otwór pokrywał się z anatomicznym ujściem cewki moczowej.

– po napełnieniu oderwać woreczek od ciała, załamać powierzchnię lepką i skleić, następnie włożyć do pojemnika na mocz i zakręcić wieczko.

Badanie kału

Do badań parazytologicznych (pasożyty) kał powinien być pobrany w okresie objawowym, na początku choroby, przed rozpoczęciem leczenie lub w momencie nawrotów (biegunka, spadek masy ciała, objawy zatrucia, bóle brzucha)

W przypadku badania krwi utajonej w kale i badania ogólnego kału pacjent nie musi zachowywać szczególnej diety. U kobiet kał nie powinien być pobierany podczas, krótko przed lub po krwawieniu miesięcznym.

Próbka

Kał pobierać do pojemników, które można kupić w aptekach. Zawierają one szpatułkę do pobierania porcji kału (z różnych miejsc tej samej porcji uwzględniając obecność krwi, śluzu i ropy). Materiał w szczelnie zamkniętym pojemniku należy jak najszybciej oddać do laboratorium. Wielkość grudki kału – ok. 10g (odpowiada wielkości orzecha włoskiego). Kał należy dostarczyć do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie od chwili oddania, w czasie dłuższym dopuszczalne jest przechowywanie w temperaturze lodówki.

 

UWAGA

Kał nie jest materiałem diagnostycznym do badania w kierunku owsików. W celu wykonania badania należy zgłosić się do laboratorium po odpowiednio przygotowane szkiełko.

Laboratorium

Laboratorium czynne: 

Poniedziałek – Piątek w godzinach 7:00-14:35

 

Pobieranie materiałów do badań :

Poniedziałek – Piątek w godzinach 7:00 – 10:00

 

tel. 32 239-79-83 w.124

mail : laboratorium@medprofil.pl

MIŁA
OBSŁUGA

dOŚWIADCZENI
SPECJALIŚCI

dOGODNE
LOKALIZACJE

Szybkie
terminy